Co to jest handicap?

Zastanawiasz się, co to jest handicap? Pozwól, że krok po kroku przedstawimy Ci wszystkie szczegóły tego rodzaju zakładu. Jakie są rodzaje handicapu i jak je stawiać?

Co to jest handicap?

Angielskim rozwinięciem słowa handicap jest “wyrównanie szans” i dokładnie taka też jest jego funkcja w zakładach bukmacherskich. Dzięki handicapowi możesz już przed meczem lub nawet w jego trakcie (przed postawieniem zakładu!) dołożyć jednej ze stron rywalizacji określoną liczbę bramek czy punktów. To właśnie o Twój “handicap” zweryfikowany zostanie wynik, który będzie podstawą do rozliczenia zakładu. Jeżeli wciąż brzmi to dla Ciebie jak czarna magia, sprawdź w dalszej części tekstu proste przykłady, dzięki którym zrozumiesz na czym polega handicap bukmacherski.

Gdzie najlepiej grać handicapy?

Rzuć okiem na poniższą listę – tych bukmacherów polecamy do grania handicapów!

 1. STS

  60 zł jako ekstra
  125 zł bez ryzyka
  Bonusy za wpłaty do 1500 zł
  • 18+ | Obowiązuje regulamin
  Każdy z bonusów w pakiecie powitalny podlega innym warunkom i zasadom. Sprawdź regulamin! Pełen reg
 2. Fortuna

  Cashback do 600 zł
  30 zł w punktach FKP bez depozytu
  • 18+ | Obowiązuje regulamin
  Na każdy z bonusów w pakiecie przypadają osobne zapisy regulaminu. Sprawdź warunki bonusów! Pełen reg
 3. Superbet

  Bonus 100% do 200 zł
  Zwrot do 3500 zł
  Freebet 34 zł
  • 18+ | Obowiązuje regulamin
  Każdy z bonusów obejmuje osobny regulamin i wymagania. Sprawdź zasady bonusów! Pełen reg

Rodzaje handicapów

Wprowadziliśmy Cię pokrótce w handicap, co to znaczy i jak działa. Musisz też wiedzieć, że na stronach bukmacherów dostępnych jest kilka rodzajów handicapów. W każdym z nich znajdziesz także różne wartości, które możesz przypisać jednej z drużyn czy jednemu z zawodników.

Najpopularniejszy jest handicap europejski, który znalazł uznanie w oczach wszystkich legalnych bukmacherów. Część zakładów oferuje także dzielący się na kilka rodzajów handicap azjatycki. Co to są dokładnie za handicapy i na czym polegają różnice pomiędzy nimi wytłumaczymy w kolejnych fragmentach naszego poradnika.

Jak działa handicap?

No to co? Pora bliżej przyjrzeć się nie tyle, co to jest handicap, ale jak on działa w praktyce. Wyrównanie szans polega na tym, aby do wyniku danej drużyny lub gracza dodać określoną wartość liczbową. Najczęściej są to po prostu bramki lub punkty – w zależności od dyscypliny, którą obstawiasz.

Wyobraź sobie, że Brazylia gra z San Marino. Nie chcemy pastwić się nad tymi drugimi, ale szansa na “ugryzienie” przez nich Canarinhos jest taka, jak opady śniegu w centralnej Polsce w środku lata. Wobec tego kursy na zwycięstwo Brazylijczyków będą tak niskie, że pewnie zastanowisz się, czy w ogóle jest sens na nich stawiać. Co to za przyjemność wygrać 2 złote za 100 złotych? No właśnie.

Sytuacja może jednak diametralnie się zmienić, kiedy zastosujesz handicap, dodający kilka bramek reprezentacji San Marino. Wówczas kurs na Brazylię wystrzeli do góry, a reprezentacja Canarinhos będzie musiała wygrać wyższą różnicą goli niż liczba, którą przypisałeś ich rywalom.

Weź jednak pod uwagę, że to najbardziej podstawowy rodzaj handicapu stosowanego w zakładach bukmacherskich. Jeżeli chcesz poznać pozostałe rodzaje, przejdź do dalszej części tekstu, a tam, podajemy wszystko, jak na tacy. Krótka teoria i proste przykłady – to da się lubić!

Na jakich sportach można wykorzystać handicap?

Aby ułatwić Ci zrozumienie, co to jest handicap, stosujemy w naszym artykule przykłady czysto piłkarskie. Nie oznacza to jednak, że sam, będąc fanem koszykówki czy innego sportu, musisz koncentrować się na piłce kopanej.

Handicap w bukmacherce dostępny jest praktycznie na każdej dyscyplinie – od wspomnianej piłki nożnej i kosza, przez tenis ziemny, siatkówkę a kończąc nawet na baseballu czy futbolu amerykańskim. Oczywiście, trudno się spodziewać, byś w tenisie ziemnym stawiał handicapy bramkowe, ale punktowe (mecz, sety, gemy) już jak najbardziej tak.

Rzadko, bo rzadko, ale spotkać możesz także inne handicapy niż bramkowe: na kartki, rzuty rożne czy asy serwisowe. “Wyrównanie szans” może dotyczyć praktycznie wszystkiego, a sufitem w tej ofercie jest jedynie wyobraźnia poszczególnych zakładów bukmacherskich.

Jak obstawiać handicap 3-drogowy (europejski)?

Rozpoczynając przygodę z handicapami, w pierwszej kolejności powinieneś zwrócić uwagę na najprostszy z nich, czyli handicap 3-drogowy. Co to jest i jak go stawiać? Jest to zakład z trzema możliwymi rozstrzygnięciami, a więc 1, X lub 2. Możesz postawić na jedno z nich, wybierając określony handicap.

W przypadku handicapu europejskiego, zwanego też 3-drogowym, możesz dodać jednej z drużyn tylko całkowitą liczbę bramek. Dlaczego o tym piszemy? Ano dlatego, że w przypadku handicapów azjatyckich, o których za chwilę, możesz dodawać połówki czy nawet ćwiartki goli.

Przykładowy handicap 3-drogowy

Wydarzenie: Polska – San Marino
Zakład: handicap 3-drogowy, Polska (-2.0)

Postawiłeś na zwycięstwo Polski, odejmując naszej reprezentacji jeszcze przed meczem 2 bramki. Po co to robić? Po to aby wyrównać szanse pomiędzy lepszą (Polska), a słabszą reprezentacją (San Marino). W ten oto sposób obstawiając wygraną Polaków zwiększyłeś swój kurs bukmacherski, bo naturalnie, łatwiej jest wygrać jedną bramką (bez handicapu) niż trzema (a co najmniej tyloma muszą wygrać biało-czerwoni po zagraniu tego zakładu).

Jeżeli Polacy pokonają San Marino trzema lub większą liczbą bramek, Twój zakład zostanie rozliczony jako wygrana. Jeśli jednak biało-czerwoni nie zdobędą trzybramkowej zaliczki lub wygrają dokładnie dwoma golami, niestety przegrasz. W tym drugim przypadku (zwycięstwa dwoma bramkami) po odjęciu dwóch trafień Polsce, na tablicy bukmachera pojawi się remis, a przecież obstawiłeś wygraną biało-czerwonych.

Jak widać, rozstrzygnięcie handicapu 3-drogowego jest proste. Albo wygrywasz, albo przegrywasz. Oczywiście trzymamy kciuku, jeśli już zdecydujesz się na grę, żebyś częściej wygrywał.

Jak obstawiać handicap azjatycki?

Tu już zaczyna się, jak mawiają najmłodsi, wyższa szkoła jazdy. O ile podstawowy handicap azjatycki jest stosunkowo prosty, to pozostałe rodzaje to coś w stylu wyższej matematyki dla kogoś, kogo o ból głowy przyprawia tabliczka mnożenia. Dobra, nie dramatyzujmy – nie jest tak źle, ale musisz bardzo dokładnie zapoznać się z konkretnymi przykładami, przedstawionymi poniżej – i liczymy, że będzie dobrze!

Podstawową różnicą, pomiędzy handicapem azjatyckim, a handicapem europejskim jest to, że w przypadku azjatyckiego nie możesz postawić na remis. Są to zakłady 2-drogowe, które możesz obstawiać wyłącznie jako zwycięstwo gospodarza lub gościa. Co więc z tym remisem? Ano to już zależy od tego, na który handicap azjatycki się zdecydujesz. W “azjanach” możesz skorzystać nie tylko z całkowitych liczb, ale też z połówek i ćwiartek. Może wydawać Ci się to dziwne, że w meczu piłki nożnej można przypisać komuś pół gola albo i ćwierć. Ale tak jest w bukmacherce i nie dzieje się to bez powodu. Sprawdź szczegóły.

Tradycyjny (całkowity) handicap azjatycki

Najbardziej popularny wśród “azjanów” jest handicap całkowity, w którym wykorzystujesz tylko pełne liczby. Twój zakład może zostać rozliczony jako wygrany, przegrany lub co ciekawe, jako zwrot. To dlatego, że w handicapach azjatyckich nie można obstawiać remisów.

Wydarzenie: Polska – San Marino
Zakład: Handicap azjatycki, Polska (-2.0)

W przypadku powyższego zakładu postawiłeś na zwycięstwo Polaków, odejmując im na starcie już dwie bramki. Wygrasz wtedy, kiedy biało-czerwoni zwyciężą co najmniej trzema golami. Jeżeli Polska wygra dokładnie dwoma bramkami – zakład zostanie rozliczony jako remis, co oznacza zwrot stawki. Przegrywasz naturalnie, kiedy w meczu (bez uwzględnienia handicapu) padnie remis lub wygra San Marino.

Połówkowy handicap azjatycki

W odróżnieniu od całkowitego handicapu typu “azjan” różni się on tylko tym, że bukmacher nie zrobi zwrotu. Możesz jedynie przegrać lub wygrać. Wszystko za sprawą zastosowanych połówek bramek (np. 0,5 lub 1,5), które wykluczają możliwość remisu. Przecież na boisku nikt nie zdobędzie pół gola, no bo jak?

Wydarzenie: Polska – San Marino
Zakład: Handicap azjatycki, Polska (-2.5)

Na tym przykładzie łatwo zobaczyć, że zagrałeś na zwycięstwo biało-czerwonych, odejmując im 2,5 bramki. Kiedy zakład okaże się trafiony? Wtedy, jeśli Polacy wygrają co najmniej trzema golami. W przypadku zwycięstwa mniejszą liczbą bramek, korekta wyniku, wliczająca handicap rozstrzygnie zakład na korzyść San Marino. Podobnie zresztą, jak wtedy, kiedy na boisku padnie remis lub wygrają reprezentanci San Marino.

Ćwiartkowy handicap azjatycki

No i tutaj zaczynają się schody. Wytęż więc swój umysł i dokładnie przeczytaj warunki i prześledź poniższy przykład, aby poznać ćwiartkowy handicap – co to i jak stawiać.W przypadku handicapu ćwiartkowego operujesz, jak sama nazwa wskazuje, na ćwiartkach. Takie zakłady mają trzy możliwe rozstrzygnięcia – wygrana 100% kuponu, wygrana 50% kuponu lub przegrana. A to dlatego, że handicap ćwiartkowy rozdziela się równomiernie na dwa różne handicapy – mniejszy oraz większy.

Wydarzenie: Polska – Hiszpania
Zakład: Handicap azjatycki, Hiszpania (-0.25)

Zagrałeś na zwycięstwo Hiszpanów z Polakami, stosując przy tych pierwszych -0.25 na handicapie azjatyckim. W takim przypadku, połowa postawionej przez Ciebie stawki powędruje na handicap o ćwiartkę wyższy, a druga połowa na o ćwiartkę niższy. Trafiając wynik na obu ćwiartkach po korekcie handicapu, wygrywasz 100% kuponu. Jeśli trafisz tylko jedną ćwiartkę, wygrasz 50% kuponu. Może też zdarzyć się tak, że nie trafisz w nic, a wówczas cały kupon wyląduje w koszu. Tego oczywiście nie życzymy.

Remis = nie ma zakładu (DNB)

Handicapem azjatyckim, choć działającym na nieco innych zasadach jest też rynek draw-no-bet. To 2-drogowy typ zakładu, gdzie nie możesz postawić na remis. Za handicap uważana jest wówczas przewaga nad bukmacherem, czyli zwrot, jaki otrzymasz w przypadku zakończenia się zdarzenia remisem.

Wydarzenie: Polska – San Marino
Zakład: Polska, DNB

Obstawiłeś wygraną Polski na zakładzie DNB (remis = nie ma zakładu). W ten sposób wygrasz, jeśli Polska pokona San Marino. W przypadku remisu bukmacher zrobi zwrot stawki, a jeżeli niespodziewanie wygra San Marino, stracisz wszystko.

Naturalnie jednak, zakłady DNB posiadają dużo niższe kursy, niż granie na zwycięstwo jako klasyczne 1X2. Podpórka w postaci “remis = nie ma zakładu” przydaje się w przypadku meczów z nieoczywistymi rozstrzygnięciami.

Po co w ogóle grać handicapy?

Najczęściej handicapy stosowane są w celu podwyższenia kursów bukmacherskich na zdecydowanych faworytów jakiegoś meczu. Jeśli drużyna z czołówki tabeli mierzy się z reprezentantem ligi amatorskiej, to postawienie na ich zwycięstwo opłaca się tak, jak oglądanie złotówki, licząc na to, że przemieni się w 5 złotych.

Odejmując faworytom określoną liczbę bramek, zyskujesz lepszy kurs, ale co za tym idzie – też więcej ryzykujesz. Analogicznie, jeśli wypatrujesz niespodzianki, możesz pokusić się o postawienie na słabszą ekipę, dodając jej handicap w postaci gola czy nawet kilku bramek. W taki sposób zabezpieczasz się na wypadek, gdyby nie wszystko poszło po Twojej myśli.

Tak naprawdę strategii grania handicapów jest tyle, co ich rodzajów. Co gracz, to inna opinia. Jeśli spróbujesz zakładów z handicapem, na pewno sam, po kilku kuponach wpadniesz na pomysł, jak je najlepiej wykorzystywać.

Czy handicapy się opłacają?

Oczywiście, że tak. Tak jak już nadmieniliśmy, dzięki nim podbijasz kursy bukmacherskie na faworytów, a same handicapy równie dobrze mogą być dla Ciebie “buforem” bezpieczeństwa. Przykładowo: zagranie na zwycięstwo danej drużyny z jednoczesnym dodaniem jej dwóch bramek spowoduje, że wygrasz nawet wtedy, kiedy Twoi faworyci przegrają jedną bramką. Handicapy da się lubić!

FAQ

Co to handicap w zakładach bukmacherskich?

Jest to utworzenie sztucznej przewagi dla jednej z drużyn/jednego z zawodników, poprzez doliczenie do wyniku określonej liczby bramek lub punktów.

Handicap azjatycki – co to?

Pozwala stawiać zakłady z uwzględnieniem dodatkowej liczby bramek/punktów. Wyklucza jednak postawienie na remis.

Handicap 3-drogowy – co to?

W odróżnieniu od handicapu azjatyckiego, możesz postawić na wygraną którejś ze stron lub remis, uwzględniając handicap a więc bonus punktowy lub bramkowy.

Czy handicapy są oferowane legalnie?

Oczywiście, że tak! To legalne i bardzo ciekawe urozmaicenie oferty bukmacherskiej.