Co to surebety? Gdzie znaleźć surebet? Sprawdź poradnik!

Jeśli jesteś starym wyjadaczem zakładów bukmacherskich, na pewno znasz pojęcie surebet. A jeśli nie, na pewno Cię ono zainteresuje! W dosłownym tłumaczeniu jest to nic innego jak zakład – pewniak! Brzmi nieźle, co?

[TDM]

Surebet, czyli pewniak w zakładach bukmacherskich

Surebet często określany jest także jako zakład arbitrażowy. Można jednak spotkać oba te pojęcia funkcjonujące oddzielnie jako coś nieco różniącego się od siebie. Tak czy inaczej, w obu tych kwestiach chodzi po prostu o wygraną u buka.

Surebet to nic innego jak pewniak, czyli inaczej zakład, który na pewno będzie prawidłowy. Musisz jednak pamiętać, że o takie bardzo trudno, szczególnie w dzisiejszych czasach. Najczęściej surebety dotyczą ustawionych, sprzedanych spotkań. Być może znajdziesz jeszcze takie w ligach południowoamerykańskich, gdzie zarobki nie są tak wysokie jak w innych krajach i jeszcze się to opłaca. Jednak w Europie nikt już raczej nie zaryzykowałby swojej kariery. Choć oczywiście nie takie rzeczy się zdarzały.

Ale skąd wiedzieć, że dany zakład to pewniak? Wśród graczy panuje przekonanie, że na surebet typy mają bardzo niskie kursy. Niestety, jest to błędne myślenie. Bardzo często takie zdarzenia wybierane są na podbicie kursu i równie często zdarza się, że… to właśnie one psują cały kupon. Oczywiście, stawiając bardzo prawdopodobne zdarzenie, raczej nie masz szansy zarobić zbyt wiele. Ale bądź ostrożny, bo taki pewniak nierzadko okazuje się miną. 

Jak postawić surebet?

Jeśli chodzi o sam proces typowania, zrobisz to oczywiście tak samo jak każdy inny zakład. Ale skąd wiedzieć, że dany typ to surebet? Nie jest to łatwa sprawa. Jeśli nie masz znajomości wśród osób zaangażowanych w tego typu oszustwa, to niestety pewnej informacji nie znajdziesz.

Oczywiście istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że znajdziesz gdzieś jakiś przeciek. Musisz jednak pamiętać, że w internecie nie brakuje osób, które twierdzą, że mają stuprocentową informację i publikują swoje niby to pewne zakłady. Niestety najczęściej jest to jedno wielkie oszustwo, a niejednokrotnie też próba wyłudzenia pieniędzy.

Zdarza się, że takie osoby działają nielegalnie w internecie, publikując duże ilości podrobionych, wygranych kuponów i oczekują pieniędzy w zamian za swoje “surebet typy”, które, jak przekonują, “na pewno wejdą”. Graj odpowiedzialnie i nie daj się nabrać – w dzisiejszych czasach sprzedawanie meczów nie jest już tak popularne jak dawniej, a kary za sprzedawanie meczów znacznie wyższe i graczom czy sędziom w większości nie opłaca się ładować w takie przestępstwo.

Jak znaleźć surebety?

surebety bukmacherskie

Aktualnie jest to już niemal niemożliwe. Teoretycznie najlepiej oczywiście znaleźć “pewniaczka” z pierwszej ręki, od osób, które są zamieszane w ustawienie danego spotkania, co w dzisiejszych czasach nie jest już ani popularnym, ani zbytnio opłacalnym procederem. Raczej nikt już nie chce ryzykować swojej kariery.

Najpopularniejszym i najłatwiejszym sposobem na szukanie surebetów jest oczywiście internet. Może się zdarzyć, że uda Ci się trafić na informację, która rzeczywiście się sprawdzi. Najczęściej jednak jest to nic więcej jak tylko gdybanie i zwykły traf, jeśli typ okaże się prawidłowy. Nierzadko zdarza się, że to właśnie „pewniak” zawiedzie.

Jeśli chcesz grać skutecznie, pamiętaj, aby zawsze dokładnie analizować swoje typy na podstawie statystyk czy opinii ekspertów. Nie sugeruj się tym, że na dane zdarzenie kurs wynosi poniżej 1.10 czy nawet 1.20. Myślisz, że to pewniak, więc chcesz dorzucić na kupon, żeby podbić sobie ewentualną wygraną? Nic bardziej mylnego. Oczywiście jest duże prawdopodobieństwo, że się to uda. Może jednak okazać się, że będzie zupełnie na odwrót i tylko stracisz przez zdarzenie, które wcale nie przyniosłoby zbyt wiele korzyści, jeśli jednak by weszło. Prawda jest taka, że niestety „pewniak” w sporcie nie istnieje. Jeśli masz zapamiętać z tego artykułu jedną rzecz, to niech będzie to właśnie to zdanie!

Skąd wiadomo, że zakład to pewniak?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Nie wiadomo. Zapytasz: ale jak to, skoro cały ten artykuł jest właśnie o tym?! Sprzedawanie spotkań to po prostu naprawdę szemrana sprawa, do tego dużo mniej powszechna niż w przeszłość. Nawet jeśli się zdarza, żaden zwykły, szary człowiek nie posiada na ten temat informacji. A co jak tak?! Jeśliby się tak zdarzyło, to nikt raczej nie dzieliłby się tym publicznie, tylko sam postawiłby zakład, żeby zarobić.

Jeśli jednak jesteś zaangażowanym graczem i uważnie śledzisz typy dostępne u różnych bukmacherów, zwracaj uwagę na agresywne zmiany kursów. A konkretniej ich spadek na jakiś jeden, konkretny rezultat. Warto jednak sprawdzać nie tylko polskie, ale także zagraniczne strony. Jeśli jeden z kursów na przykład na remis czy zwycięstwo jednej z drużyn został gwałtownie obniżony, może oznaczać to, że dużo osób postawiło wysokie stawki na to zdarzenie.

Nadal nie jest to jednak niestety pewniak, bo może oczywiście to być spowodowane wieloma innymi czynnikami. Mogło na przykład okazać się, że w słabszej drużynie jednak zagra w pierwszym składzie zawodnik, którego występ z jakiegoś powodu był wątpliwy, a tym samym szanse na zwycięstwo tego zespołu wzrosły. 

Jeśli chcesz typować surebety podstawowym warunkiem jest dogłębna analiza rywali, a także całych rozgrywek. 

Zakład arbitrażowy jako surebet

Pewnie zwróciłeś uwagę, że został już w tym artykule wspomniany również arbitraż lub inaczej zakład arbitrażowy. Wiele osób używa tego określenia zamiennie, jednak istnieje też zupełnie odrębna definicja i teraz to właśnie na niej się skupimy. Arbitraż to również pewniak. Typ, który niezależnie od rozstrzygnięcia spotkania zapewni Ci wygraną. A w zasadzie typy: w liczbie mnogiej. Teraz zapewne na myśl przychodzi Ci pytanie: ale jak to w ogóle możliwe?! A i owszem!

Zakład arbitrażowy polega na wytypowaniu dwóch osobnych kuponów na wykluczające się rezultaty. Niestety nie w przypadku każdego zdarzenia będzie możliwe, aby zawsze wyjść na plus.

Oczywiście nie są tu do osiągnięcia wyjątkowo wysokie wygrane, gdyż musisz zainwestować dwukrotnie, ale zawsze masz szansę na jakiś zysk. 

Sprawa ma się najłatwiej w przypadku zakładów dwudrogowych, czyli takich, gdzie nie ma możliwości remisu – musi wygrać typ 1 lub 2. Co oczywiście nie oznacza, że w przypadku zdarzeń trzydrogowych nie da się zagrać arbitrażu. Wtedy jednak będzie wymagało to nieco większego wkładu i jeszcze trudniej jest znaleźć taką okazję. Ewentualnie można tam też obstawiać na typy 1 oraz X2 zamiast 1, X i 2.

Jak postawić arbitraż?

Znalezienie i postawienie arbitrażu niestety nie jest najłatwiejszą sprawą, gdyż najistotniejsza jest wysokość kursów na poszczególne typy. Najłatwiej takie zakłady stawiać u różnych bukmacherów, którzy mają nieco odmienny pogląd co do faworyta spotkania  (wyrażony poprzez wysokość kursów). 

Dla przykładu, na początek przyjrzyjmy się meczom tenisa, gdzie oczywiste jest, że zwycięstwo musi odnieść jeden z dwóch zawodników lub ewentualnie jedna z dwóch par deblowych. Przyjmijmy następującą sytuację: 

typ 1typ 2
bukmacher A2.351.8
bukmacher B1.652.2

Przyjrzyj się powyższemu przykładowi i wyobraź sobie, że postawisz 100 zł w bukmachera A na typ 1 oraz tę samą kwotę u bukmachera B na typ 2. Niezależnie od tego, kto wygra, zawsze będziesz do przodu! Łącznie zainwestujesz 200 zł. Jeśli zwycięstwo odniesie zawodnik 1, Twoja wygrana wyniesie 235 zł. Natomiast jeśli uda się jego rywalowi, zgarniesz 220 zł. Tak czy inaczej, jest to 35 lub 20 zł zysku! Nie są to wyjątkowo wysokie kwoty, ale zawsze coś. 

Niestety aktualnie bardzo trudno znaleźć dużą rozbieżność odnośnie do faworyta spotkania, gdyż bukmacherzy korzystają z tych samych źródeł informacji, a także kontrolują ofertę konkurencji oraz komunikują się ze sobą.

Pozostaje jeszcze kwestia zakładów trzydrogowych. Ta jest oczywiście nieco bardziej skomplikowana, gdyż aby uniknąć wpadki, konieczne jest postawienie na wszystkie trzy rezultaty. Oczywiście istnieje również możliwość typowania u jednego bukmachera kilku kuponów na to samo zdarzenie w ramach zakładu arbitrażowego. W tym może też pomóc Ci surebet kalkulator. Wystarczy, że wpiszesz takie hasło w swojej wyszukiwarce, a znajdziesz wiele stron działających na tej samej zasadzie. Wpisujesz kursy na poszczególne rezultaty (1, X, 2) oraz stawkę całkowitą, jaką chcesz przeznaczyć na zakład. Na podstawie tych danych program wyliczy Ci kwotę, jaką musisz postawić na każdy z typów oraz wygraną, jaką zgarniesz w zależności od tego, jaki będzie wynik spotkania. 

Niestety zarówno nasze powyższe wyliczenia oraz wspomniane kalkulatory mają jeden duży minus. Nie uwzględniają obowiązującego w Polsce podatku odprowadzanego od każdego zakładu do Urzędu Skarbowego w wysokości 12% stawki. W związku z tym musisz pamiętać, aby mieć to na uwadze podczas dokonywania obliczeń. Do tego bukmacherzy nie lubią graczy, którzy w ten sposób “oszukują” system. Jeśli wygrasz za dużo, Twoje konto może zostać zablokowane, więc lepiej nie puszczać kuponów arbitrażowych w obrębie jednego serwisu.

Najważniejsze, aby skutecznie typować zakłady bukmacherskie, jest zachowanie spokoju i dokładna analiza. 

Czy bukmacherzy dają kary za surebety?

To pytanie jest nieco podchwytliwe i trudno udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno, typując takie zakłady, musisz bardzo uważać. Obstawianie ustawionych spotkań jest oczywiście nielegalne, tak samo jak ich sprzedaż. Jasne jednak jest, że jeśli nie jesteś zamieszany w taki proceder, raczej nie możesz o nim wiedzieć, więc w takiej sytuacji nie zostaniesz ukarany. Nikt też nie wyciągnie wobec Ciebie konsekwencji, jeśli będziesz typował „pewniaki” z bardzo niskim kursami.

W teorii to są najlepsze surebety, co bukmacherzy sami dają do zrozumienia graczom. W praktyce kiedy typujesz takie zakłady, musisz być bardzo ostrożny. W sporcie zdarzają się bardzo różne sytuacje. Na przykład jeśli dane spotkanie nie ma już dużego znaczenia, bo faworyt ma już pewne zwycięstwo w rozgrywkach, to może on wystąpić słabszym składem i to właśnie słabsza drużyna wygra lub będzie remis. Zawsze bierz pod uwagę takie ewentualności, zanim postanowisz zainwestować swoją kasę w kupon!

Co ważne, coraz więcej bukmacherów umieszcza w swoich regulaminach zapisy dotyczące zakładów arbitrażowych, w których kategorycznie ich zabrania. Pamiętaj więc, aby zawsze dokładnie czytać zasady gry. Bardzo istotny jest też fakt, że często uwzględniane jest też stosowanie tego typu praktyk u konkurencji czy razem z kolegą, więc stosując takie praktyki, możesz stracić możliwość typowania.

FAQ

Co to jest surebet?

To inaczej zakład-pewniak, czyli typ dający pewną wygraną. Najczęściej mowa w tym kontekście o spotkaniach, które są ustawione, ale możemy nazywać tak też zdarzenia z bardzo niskimi kursami, kiedy to na przykład lider Ekstraklasy mierzy się z drużyną z czwartej ligi. Pamiętaj, że w praktyce nie istnieje coś takiego jak “pewna wygrana”!

Gdzie znaleźć surebety?

Najlepiej oczywiście u źródła, czyli u osób zaangażowanych w sprzedaż danego wydarzenia. Jako że nie jest to powszechna informacja, jest to raczej niemożliwe. Już nie wspominając, że taki proceder jest nielegalny! Możesz oczywiście szukać informacji w internecie, jednak nie brakuje oszustw i nikt, kto ma taką wiedzę, raczej się nią nie dzieli. Największy pewniak, jakiego możesz zdobyć to ten wypracowany dzięki dokładnej analizie, ale nawet w takim przypadku istnieje ryzyko.

Czy surebet to to samo co arbitraż?

Często pojęcia te są używane zamiennie, jednak można je rozdzielić. Surebet to po prostu pewniak, natomiast zakład arbitrażowy to sposób typowania polegający na stawianiu wykluczających się zdarzeń oddzielnie tak, aby zawsze wyjść na plus. Nierzadko jednak bardzo trudno znaleźć spotkanie z takimi kursami, aby arbitraż był możliwy, szczególnie z obowiązującym w Polsce 12% podatkiem od stawki.

Czy bukmacherzy dają kary za surebety?

Jeśli chodzi o zakłady na zdarzenia ustawione, są za nie karane oczywiście osoby zaangażowane w sprzedaż takiego spotkania, jednak weryfikacja, czy gracz o tym wiedział, jest raczej niemożliwa. O ile grasz u legalnego bukmachera posiadającego stosowną licencję Ministra Finansów nie zostaniesz ukarany. Tym bardziej jeśli mowa o „naturalnych” pewniakach. Coraz więcej firm umieszcza jednak w swoim regulaminie informacje zakazujące zakładów arbitrażowych i za taki sposób gry możesz stracić możliwość typowania u bukmacherów, u których uskuteczniałeś ten proceder.