Zakłady bukmacherskie dla nieletnich – czy to legalne?

Czy zakłady bukmacherskie dla nieletnich są możliwe i dozwolone przez prawo? Cóż, odpowiedź jest krótka: nie. Można się rozejść. Ale jeśli się nie rozejdziesz, powiemy Ci więcej.

Dlaczego zakłady bukmacherskie dla nieletnich są niedostępne?

W Polsce hazard jest zgodnie z prawem dostępny tylko dla osób, które ukończyły osiemnasty rok życia. Z jakiego względu mamy taki porządek prawny?

Uzasadnienie jest podobne jak w przypadku innych zachowań mogących prowadzić do uzależnienia, takich jak spożywanie alkoholu. Ustawodawca stara się chronić osoby niepełnoletnie przed podejmowaniem działań, których konsekwencje mogą nie być dla nich w pełni zrozumiałe.

Do tego osoby przed osiemnastym rokiem życia nie rozporządzają własnym majątkiem, co jest kolejnym argumentem na rzecz tego, żeby uniemożliwic im dostęp do ryzykownych operacji finansowych.

Ten stan rzeczy może się wydawać frustrujący osobom niepełnoletnim, ale prawda jest taka, że w tej kwestii polskie prawo po prostu stara się chronić je przed podjęciem decyzji, które mogłyby się dla nich źle skończyć.

Bukmacher dla nieletnich – z definicji nielegalny

Jako że zakłady bukmacherskie dla nieletnich są niezgodne z prawem, to co za tym idzie: nielegalny jest także każdy dostawca reklamujący się jako bukmacher dla nieletnich. Nawet odwoływanie się w reklamach do kojarzących się z dzieciństwem motywów czy grafik jest dla polskich buków niedozwolone – a co dopiero bezpośrednie nawoływanie osób niepełnoletnich do korzystania z zakładów czy umożliwianie im gry.

Jeśli wpadniesz na bukmachera, który promuje obstawianie dla nieletnich, najlepiej obróć się na pięcie i uciekaj tak, żeby się za Tobą kurzyło. Skoro dana firma zachowuje się tak nieodpowiedzialnie i łamie prawo, to kto Ci zagwarantuje, że zadba ona o bezpieczeństwo Twoich pieniędzy i danych osobowych? Jeśli jesteś już dorosły, zamiast tego wybierz legalnego bukmachera z licencją, a jeśli jesteś niepełnoletni, poczekaj do osiemnastki.

Jak zarejestrować się u bukmachera przed osiemnastką?

Wcale! Cóż, jak już wspomnieliśmy, rejestracja u bukmachera jest dla osób niepełnoletnich nielegalna. Nawet jeśli z jakiegoś względu udałoby się załozyć konto, to nie będzie możliwości, żeby z niego skorzystać, ponieważ konieczna jest weryfikacja tożsamości (w tym: wieku). Lepiej więc w ogóle nie próbować, bo nie skończy się to dla niedoszłego gracza pozytywnie.

Konsekwencje nielegalnego obstawiania

Jeśli jakiś bukmacher oferuje zakłady bukmacherskie dla nieletnich, to siłą rzeczy jest to nielegalny dostawca – a za grę u takiego grożą poważne konsekwencje. Osoba złapana na uczestnictwie w takim procederze może dostać karę o wysokości nawet 4,5 miliona zł! W Twoim przypadku ta kwota byłaby pewnie mniejsza, ale możesz uwierzyć, że by Cię dotknęła, bo ustawa została zaprojektowana tak, żeby karać w sposób proporcjonalny do zarobków.

Tak samo jak nie można grać u buków, którzy oferują obstawianie dla niepełnoletnich, nie można także korzystać z usług dostawców, którzy nie posiadają polskiej licencji. W jaki sposób rozpoznać bezpiecznego, zaufanego buka? Lista legalnych bukmacherów na stronie Ministerstwa Finansów to dobry sposób, żeby się upewnić, czy warto założyć konto w danym serwisie. Oczywiście tylko jeśli jesteś osobą pełnoletnią!

Jeżeli wciąż brakuje Ci trochę czasu do osiemnastki, to po prostu poczekaj, bo w przeciwnym wypadku możesz zrobić sobie spore problemy. Zawsze możesz poświęcić ten czas na pogłębianie swojej wiedzy o sporcie zamiast rozważać zakłady sportowe dla niepełnoletnich.